Atletski klub "Sloboda" Varaždin

AK 'Sloboda' Varazdin menu

Seniorsko prvenstvo Hrvatske u atletici-Kristina Dudek nepobjediva

Objavljeno: 27. srpnja 2015

PALA 2 DRŽAVNA REKORDA – KRISTINA DUDEK I  LUCIJA POKOS ZLATNE- SLOBODI 6 MEDALJA

VARAŽDIN 25. i 26.07.2015. Domaćin najveće atletske priredbe u državi opet je bila varaždinska Sloboda.  Otvoreno pojedinačno prvenstvo Hrvatske u atletici za seniore i seniorke  Hrvatski atletski savez povjerio je prokušanom timu varaždinskih sportskih djelatnika. U vrhunskoj konkurenciji i u idealnim uvjetima  atletičari i atletičarke  AK Slobode ,Varaždin ostvarili su  vrhunske rezultate .Najbolje su bile dvije najbolje Varaždinske atletičarke , Lucija Pokos i Kristina Dudek. Kristina  je u izvanrednom finišu pobjedila i osvojila zlato na 400 m sa novim osobnim rekordom od 53.75, dok je  Lucija je pobjedila i osvojila zlatnu medalju na 200m sa 24.10 sek.,a na 100 m je bila srebrna sa   11.72 sek. Izvrsni su još bili i ostali osvajači medalja iz Varaždina ,mlada Franja Želimorski , koja se upravo vratila sa svjetskog prvenstva u Kolumbiji osvojila je srebro u bacanju koplja  46.53 m. Mirko Mičuda okotio se sa  srebrom u bacanju kladiva  68.15 m a zlato mu je izmaklo za svega 40 cm. Iznenadila je i mlađa juniorka Paula Šimunčić  sa broncom u vrlu zahtjevnoj disciplini  na 3000m zapreke  12.00.98 sek.  Mateja Jambrović je osvojila 4 mjesto na 400m sa osobnim rekordom od 55.62 sek., a Višnja Bunić 5. mjesto na 800m . Vrlo dobre nastupe imali su i Marija Hižman,Ivan Novko,Petra Špricar,Saša Jambrošić,Goran Strelec,Tin Vlahinja  i Marcel Labaš.

Inače ovo je prvenstvo bilo jedno od posljednjih gdje se mogla ostvariti norma za svjetsko prvenstvo koje se ove godine održava u Pekingu. tako je prvog dana prvenstva  u finalnoj utrci na 100 m Andrea Ivančevićistrčala je novi hrvatski rekord u vremenu 11,30. To je 14 stotinki sekunde bolje od njezinog rekorda te ispunjena norma za predstojeće svjetsko prvenstvo u Pekingu i Olimpijske igre slijedeće godine. Pun neizvjesnosti bio je i okršaj tri naša bacača kugle, koji ove godine imaju hice iznad 20 m, pripao je Stipu Žunić koji je već u prvoj seriji bacio pobjednički hitac od 20,38 m što je jednako njegovom najboljem rezultatu ove godine. Samo 7 cm manje bacio je danas Marin Premeru odnosno 20,31 m osvojivši srebro.Drugog dana pojedinačnog prvenstva Hrvatske za seniore i seniorke vidjeli smo još jedan hrvatski rekord. U skoku s motkom Ivan Horvat je preskočio 5,65 m i za 3 cm popravio “svoj” rekord iz 2013. godine.  S ovim rezultatom Ivan je ispunio i normu za predstojeće Svjetsko prvenstvo u Pekingu. Najkvalitetnija disciplina drugog dana prvenstva bila je bacanje diska za seniore u kojem su nastupila četiri naša najbolja bacača diska. Ovaj puta su mlađi bacali bolje od starijih, a pobijedio je Filip Mihaljević s hicem od 62,42 m. Srebro je osvojio junior Martin Marković sa 61,91 m, a broncu Roland Varga sa 61,76 m. Bez medalje je ostao Marin Premeru koji je također bacio preko 60 m točnije 60,70 m osvojivši 4. mjesto. Odličan dojam natjecanja pokvarila je činjenica da se na jednom državnom prvenstvo nisu održale dvije štafetne utrke u kojima su apsolutni favoriti bile atletičarke Slobode.  Naime zbog navodne administrativne pogreške , varaždinskim štafetama nije bio dozvoljen nastup. Kasnije nakon što su od nastupa odustale i neke druge štafete utrka se nije mogla održati jer za proglašenje pobjednika potreban je nastup barem 3 štafete.